Vítejte na tomto blogu. Nebojte se, stále existuju, akorát si momentálně užívám poslední zbytky prázdnin a na blog nemám příliš pomyšlení.

Jak jsem se nechala ostříhat na ježka

20. července 2017 v 10:56 | Váhavá
Ahoj všichni,
tentokrát přicházím s článkem, který se kupodivu netýká grafiky. Jak už název napovídá, půjde zde o vlasy. Konkrétně o výraznou změnu vlasů. Asi bych se zde chtěla pokusit trochu bojovat proti stereotypům a možná dodat odvahu někomu, kdo třeba uvažuje o podobné radikální změne.
I v dnešní době občas totiž narazím na názor, ze kterého je mi trochu smutno. Tedy - na takové názory narážím často, ale v tomhle článku se zaměřím pouze na ty ohledně vlasů. Chápu, že je to téma poměrně povrchní, ale přijde mi, že krásně ukazuje předsudky některých jedinců.

A s čím se tedy můžete setkat, pokud jste ženou a chystáte se na radikální zkrácení vaší hřívy?
"Takových dlouhých vlasů je škoda!"
"Dřív nebo později budeš litovat!"
"Ženská má mít vlasy!"
"Chlapům se krátké vlasy na ženách nelíbí!"
"Budeš vypadat jako kluk!"
"Krátké vlasy nosí akorát lesby!"

Se všemi těmito názory jsem se někdy v životě setkala. Pokusím se je nějakým způsobem rozebrat.
"Takových dlouhých vlasů je škoda!"
Škoda ve smyslu, že jste si je pěstovali 5 let a najednou jsou za 3 vteřiny pryč? Pokud se bez nich budete cítit líp, není co řešit. Pokud zjistíte, že to pro vás není, vlasy dorostou. Vážně, nesekáte si nohu.
Nebo pokud máte na mysli těch pár desítek centimetrů vlasů, které se ustřihnou - ty samozřejmě nemusí letět do koše. Není problém vlasy prodat nebo věnovat - budou pak využity na prodlužení, různé příčesky a paruky, ze kterých někdo další bude mít radost.
"Dřív nebo později budeš litovat!" To nemůže s jistotou nikdo vědět. Myslím si, že pokud někomu v hlavě neustále hlodá myšlenka o zkrácení vlasů, je nejlepším řešením to prostě udělat. Protože jedině tak člověk zjistí, jestli se v krátkých vlasech cítí dobře nebo ne. A pokud ne, alespoň si to zkusil a nemusí přemýšlet co by kdyby. A jak už jsem psala v minulém bodu, vlasy vždycky dorostou.
"Ženská má mít vlasy!" Nechápu, jak souvisí to, co mám mezi nohama s tím, co bych měla mít na hlavě. Pokud tam někdo souvislost vidíte, budu ráda za vysvětlení.
"Chlapům se krátké vlasy na ženách nelíbí!" Vůbec žádnému chlapovi na světě se na ženách nelíbí krátké vlasy? Opravdu jste se zeptali všech? Radši si to ještě zkontrolujte. A pokud máte zkontrolováno, stále jste mě nepřesvědčili. Pro mě je hlavní, abych se já cítila dobře. Myslím si, že dělat nebo nedělat něco jenom proto, abych se zalíbila mužům je prostě... asi bych řekla hloupé.
"Budeš vypadat jako kluk!" To může a nemusí být pravda. Záleží na konkrétním člověku, na stylu oblékání, případně líčení atd. A když vypadám jako kluk? No a? Myslím si, že člověk, který má jasno v tom, kdo je, s tím nebude mít problém. To, jak moc se cítím být ženou, přece není dáno tím, jak vypadám. Zkracení vlasů nemění vůbec nic na mé osobnosti.
"Krátké vlasy nosí akorát lesby!" Délka vlasů neurčuje sexuální orientaci. Šok! Skandál! K tomuhle bodu platí v podstatě to samé, jako k předchozímu. Že vás někdo bude považovat za lesbu? A co? Homosexuální orientace je něco negativního? A kromě toho - posuzování člověka na základě vzhledu něco vypovídá pouze o posuzujícím, ne o posuzovaném.

Článkem se nesnažím říct, že by se všechny ženy měly ostříhat na krátko. Velmi dobře si uvědomuji, že spoustě žen by krátké vlasy neslušely. Ale pokud po krátkých vlasech toužíte, proč to nezkusit? Já to zkusila a žiju. A nikdy jsem toho nelitovala.

Prosím nelekejte se těch rozmazaných obličejů. Vím, že to vypadá trochu divně, ale chtěla jsem zůstat alespoň trochu anonymní. Já tedy nešla přímo z takhle dlouhých vlasů hned na úplně krátké, měla jsem jakési mezistupně, což mi přijde jako dobré řešení, pokud nemáte odvahu ustřihnout to všechno najednou, což úplně chápu. A připravte se na to, že to nejspíš bude šok. Tomu se asi nedá vyhnout.


Budu moc ráda, pokud mi napíšete, jaký máte na toto téma názor vy, případně jestli máte s podobnými změnami vlastní zkušenosti. Moc ráda to uvidím i s jiného úhlu pohledu.
Mějte se krásně,
vaše Váhavá
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 NaTyy NaTyy | Web | 20. července 2017 v 12:03 | Reagovat

Nahodou ti to moc sluší :) kasli na reci ostatních :D kdyz se to libi tobe tak co :)

2 Jana Jana | Web | 20. července 2017 v 18:27 | Reagovat

Já bych šla na krátko hned :) ale bohužel si to nemůžu dovolit :( ale vám to moc sluší :)

3 K. K. | Web | 20. července 2017 v 20:27 | Reagovat

Myslím, že každý by se měl rozhodnout sám a ostatní by ho měli nechat bybrat si :) moc vám to sluší :)

4 Dee Dee | Web | 21. července 2017 v 18:50 | Reagovat

Já sama už dlouho o tomhle přemýšlím a přesne s názorem budeš toho litovat a že je vlasů škoda se setkávám pokaždé, když tento nápad řeknu nahlas :D
Ale já sama jsem se ještě neodvážila k ostříhání a myslím, že se ani nikdy neodvážím (mám dost kulatý obličej a myslím si,že to ke mě vůbec nepůjde) :)...Ale podle fotek Vám to skutečně sluší! :)

5 Sariklen Sariklen | Web | 29. července 2017 v 14:29 | Reagovat

Tento článek byl pohlazením po mé duši :) Naprosto s Tebou souhlasím, ve všem, co jsi napsala. Mám dva roky krátké vlasy a setkala jsem se většinou názorů, které rozebíráš. A pravidelně si mě lidé pletou s klukem, ale já z toho mám akorát tak srandu :D Tudle jsem na sobě měla volnější riflové kraťasy po kolena a volnější tričko plus moje oblíbené botasky, nepřišlo mi na tom nic divnýho, prostě pohodlí především jako vždy a moje nejlepší kamarádka: "Tyjo, dneska jsi v úplně pánským stylu!" Přestanu přehrabovat ovoce v obchodě a sjedu se pohledem. "Nojo, máš recht... Haha!"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama